Jak pielęgnować felgi aluminiowe? ATT porada #3

Wizerunek i styl

Wiodącym powodem zakupu jest fakt, że felgi aluminiowe bardzo dobrze się prezentują, a przy tym zapewniają właściwą wentylację hamulców, zapobiegając ich przegrzewaniu, zwłaszcza w okresie letnim. Niestety, udział nabywcy nie kończy się jedynie na zamontowaniu zakupionego kompletu felg. Konieczna będzie, także ich odpowiednia i regularna pielęgnacja, co wpłynie na wydłużenie odporności lakieru i należyty wygląd. Pamiętajmy, że konserwacja wymaga cierpliwości i sumiennej pracy.

Istnieje wiele czynników, które powodują zabrudzenia alufelg. Często odkładają się na nich np. drobiny smoły, pyły i kurz z dróg oraz drobinki pochodzące ze ścierających się klocków i tarcz hamulcowych. Używając specjalistycznych środków można się pozbyć powyższych zabrudzeń, zapobiegając powstawaniu trwałych plam i skaz.

Preparaty i narzędzia myjące

Warto zwrócić uwagę na to, że felgi aluminiowe wymagają nieco delikatniejszego traktowania, niż ich stalowe odpowiedniki. W tym celu niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych preparatów i narzędzi. Bardzo ważne, aby środki były odpowiednio dobrane, a przy okazji czyszczenia nie uszkodziły lakieru. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ciepłej wody z szamponem do mycia karoserii samochodowych. Najlepiej sprawdzą się preparaty o odczynie neutralnym. Stosowanie środków o odczynie kwaśnym oraz innych agresywnych substancji jest niewskazane i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia powłoki lakierowanej.

Ważny jest nie tylko stosowany preparat, ale także narzędzie, którym się posługujemy. Do czyszczenia można wykorzystać np. gąbkę lub szczotkę, jednak warto zwrócić uwagę, by miała miękkie włosie, ponieważ twarde może doprowadzić do zarysowania lakieru i późniejszej penetracji przez chlorki w okresie zimowym. Mycie felg nie powinno być przeprowadzane tuż po zakończeniu dłuższej trasy, gdyż w trakcie hamowania, nie tylko tarcze, ale i felgi bardzo często się nagrzewają. Zastosowanie środków czyszczących na ciepłych powierzchniach, często skutkuje powstawaniem mikrouszkodzeń lakieru, a w dalszej perspektywie powstawaniem plam lub wtrąceń.

Dodatkowa ochrona

Podobnie jak w przypadku karoserii, felgi można zabezpieczyć ochronną ceramiką lub warstwą wosku. Dzięki takiemu zabiegowi brud nie będzie się osadzał tak często i bezpośrednio na ich powierzchni. Im częściej będziemy stosować ten proces, tym łatwiej będzie nam zadbać o czystość naszych alufelg. Najlepiej przeprowadzać woskowanie przynajmniej raz w miesiącu w odpowiednim zakresie temperatur. Najważniejsze, by pielęgnacja była przeprowadzana systematycznie i w odpowiednim momencie, ponieważ po pewnym czasie plamy stają się trudniejsze lub niemożliwe do usunięcia.