Jak wybierać felgi?

Felgi stanowią bardzo ważny element samochodu. Ich zadaniem jest przenoszenie siły z piasty koła na oponę, a także chłodzenie układu hamulcowego. Nie bez znaczenia jest również ich wygląd, który ma ogromny wpływ na prezencję całego pojazdu.

Do wyboru mamy wiele modeli różniących się między sobą kolorem, kształtem oraz wykorzystanymi zdobieniami. Szeroki wybór dostępnych wzorów pozwala wyróżnić swoje auto. Nie można jednak uzależnić wyboru jedynie od kwestii estetycznych. Bardzo ważne jest także sprawdzenie poszczególnych parametrów danego modelu.

Pierwszą ważną rzeczą, są wszystkie niezbędne atesty oraz homologacje. Stanowią one potwierdzenie spełnienia wymogów bezpieczeństwa.

Kolejny, bardzo ważny parametr stanowi średnica felgi. W większości przypadków mieści się ona między 10 a 20 cali. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie modeli zgodnych z zaleceniami producenta, chociaż istnieje także możliwość wybrania rozmiaru różniącego się nieco od oryginalnego. Warto pamiętać, że podczas montażu mniejszej średnicy felg niż dedykowana fabrycznie, należy zwrócić uwagę na spasowanie z zaciskami hamulcowymi oraz elementami zawieszenia. Istotna jest także szerokość felg. W tym przypadku również najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że to do szerokości felg będziemy dobierać wykorzystywane opony.

Znaczną rolę odgrywa odsadzenie felg (offset), wyrażone symbolem ET i podawane w milimetrach. Dzięki niemu wiemy, jaka jest odległość od osi bieżni felgi do płaszczyzny podparcia. Na tej podstawie określimy, jakie będzie położenie felgi w nadkolu. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten parametr, ponieważ wpływa on na nastawy zwieszenia, a tym samym na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Odpowiednio dobrany, sprawi, że felga nie będzie się o nic ocierała. Konieczne będzie też sprawdzenie rozstawu i ilości otworów pod śruby/szpilki. W przypadku, gdy będą one inaczej rozmieszczone, dana felga nie będzie mogła zostać zamontowana.