Jak dbać o felgi?

Felgi aluminiowe bardzo dobrze się prezentują, a przy tym zapewniają znaczną wentylacje hamulców, zapobiegając ich przegrzewaniu się w okresie letnim. Niestety, nasza praca nie kończy się na zamontowaniu zakupionego kompletu felg. Konieczna będzie także ich odpowiednia pielęgnacja. Tylko wtedy będą mogły bardzo długo prezentować się jak nowe. Należy pamiętać, że ich regularna konserwacja będzie wymagać cierpliwości i sumiennej pracy.

Warto zwrócić uwagę na to, że felgi aluminiowe wymagają nieco delikatniejszego traktowania, niż ich stalowe odpowiedniki. W tym celu niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych preparatów. Bardzo ważne, by środki były odpowiednio dobrane, by przy okazji czyszczenia nie uszkodziły lakieru. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ciepłej wody i szamponów do mycia karoserii samochodowej. Najlepiej sprawdzą się preparaty mające odczyn neutralny. Stosowanie środków o odczynie kwasowym oraz innych agresywnych substancji jest niewskazane i może prowadzić do uszkodzenia lakieru.

Istnieje wiele czynników, które powodują zabrudzenia alufelg. Często odkładają się na nich np. drobiny smoły. Ponadto pokrywają się kurzem z drogi oraz brudem pochodzącym ze ścierających się klocków i tarcz hamulcowych. Używając specjalistycznych środków można się pozbyć zabrudzeń, zapobiegając powstawaniu trwałych plam.

Ważny jest nie tylko stosowany preparat, ale także narzędzie, jakim się posługujemy. Do czyszczenia można wykorzystać np. gąbkę, albo szczotkę, jednak warto zwrócić uwagę, by miała miękkie włosie, ponieważ twarde może doprowadzić do zarysowania lakieru. Mycie felg nie powinno być przeprowadzane tuż po jeździe autem. Podczas pracy felgi bardzo często się nagrzewają. Stosowanie środków czyszczących na gorące felgi powoduje powstawanie plam na ich powierzchni.

Podobnie jak w przypadku karoserii, felgi można zabezpieczyć ochronną warstwą wosku. Dzięki niemu brud nie będzie się aż tak bardzo osadzał na ich powierzchni. Im częściej będziemy stosować ten zabieg, tym łatwiej będzie nam zadbać o czystość naszych felg. Najlepiej przeprowadzać woskowanie raz w miesiącu.

Najważniejsze, by pielęgnacja była przeprowadzana regularnie i możliwie często, ponieważ po pewnym czasie plamy stają się trudniejsze do usunięcia.